Покровський історичний музей

Донецька область, місто Покровськ, вул. Європейська, 22

0505412676

ist.museum_pokrovsk@i.ua

pokrovskmuseum.wordpress.com

Покровський історичний музей

Покровський історичний музей було створено у 1967 році, як народний історико-краєзнавчий музей. 

В музеї зберігається більше 14 тисяч музейних предметів, кожен з них має свою історичну та краєзнавчу цінність. Щорічно музей відвідує близько 15 тисяч екскурсантів, значна їх частина — учні та молодь. Відвідувачі мають змогу познайомитися з колекцією пам'ятників археології, які були знайдені в близько 300 курганах й 100 поселень різних часів. Це посуд, ритуальні предмети та кам'яні статуї, знаряддя праці, прикраси та амулети. Особливо цінними є місцеві знахідки часів зрубної культури (14-13 ст. до н. е.), що були знайдені при розкопках жрецького поховання біля с. Нововасилівка. Про неординарність Нововасилівського кургану свідчить посудина з орнаментом — піктограмою мапи зоряного неба з нанесеним на неї потижневим розкладом річного сонця серед зими та каміння із зображенням зоряного неба, яке призначалося для встановлення на давній вівтар.

Зал етнографії знайомить із зразками українського національного вбрання, побутовими речами, унікальними витворами декоративно-прикладного мистецтва кінця 19 початку 20 століття. Видне місце в музеї займають колекції прасок, самоварів, писанок та рушників, фронтових листівок, поштових карток.

Колекція фотографій відтворює тему голодомору в регіоні та інші історичні події 20-30-х років. На одному з фото розкуркулена селянка з малою дитиною тягне на санках нехитрий скарб. Інші фотографії розповідають про те, як селяни збирають мерзлу картоплю, розпродують майно «куркулів», отримують мізерну частку продуктів на трудодні. Фотографії з даної колекції увійшли до підручників історії, періодично з'являються на сторінках газет і журналів, відомі за межами країни. Автором колекції є Марко Микитович Залізняк, фотолітописець краю, який народився у 1893 р. в селі Сергіївка Покровського району. У 30-ті роки він мав можливість працювати з видатним українським істориком та етнографом Дмитром Івановичем Яворницьким. Матеріали архіву М. М. Залізняка поповнили фонди музею та стали основою документальних фільмів «Миті нашого життя», «Симфонія Донбасу», «Старий і новий Дніпро», «Голодомор» та інших.

Комплекс історичних матеріалів розповідає відвідувачам музею про те, як будувалось місто, перші підприємства, залізниця, як формувалось населення. Чільне місце відводиться розповіді про українського композитора Миколу Дмитровича Леонтовича, який перебував у Покровську, яке до 1934 року було селищем і носило назву Гришино. Тут, у Гришино, в 1904 році М. Д. Леонтович протягом 4 років працював учителем співів у залізничній школі, був регентом церковного хору, створив перший в Україні робітничий хор. В музеї експонуються особисті речі Леонтовича та спогади учасників хору. Частина експонатів розповідає про відомих земляків, учасників німецько-радянської війни, серед них видатний військовий полководець, двічі Герой Радянського Союзу, маршал Кирило Семенович Москаленко.

Договір оферти, Політика конфіденційності, Доставка та оплата


Задати питання організатору

Задати питання, залишити відгук чи побажання щодо роботи